Erasmus+ projektas „Kultūros ir istorijos tyrinėjimas naudojant virtualią erdvę“

Erasmus+ projektas „Kultūros ir istorijos tyrinėjimas naudojant virtualią erdvę“

Gavome puikių žinių iš Švietimo mainų paramos fondo, kad mokykla laimėjo dotaciją Erasmus+ trumpalaikiam darbuotojų mobilumo projektui suaugusiųjų švietimo srityje „Kultūros ir istorijos tyrinėjimas naudojant virtualią erdvę“, projekto Nr. 2025-1-LT01-KA122-ADU-000311696

Projekto trukmė: 2025 m. birželio 01 d.–2026 m. lapkričio 30 d.

Projekto vykdymo laikotarpis apims ne tik stažuotės laikotarpį, bet ir informacinius, pasirengimo, sklaidos renginius, stažuotę užsienyje bei darbą apibendrinant stažuočių patirtį.

Projekto tikslai:

  1. Teikti prieinamą kultūrinį ugdymą visiems mokiniams.
  2. Tobulinti interaktyvų mokymąsi pasitelkiant skaitmenines parodas.
  3. Išnagrinėti papildytosios realybės (AR) ir Dirbtinio Intelekto (AI) potencialą įvairiose švietimo aplinkose.

Numatomi 6 mobilumai.

Mobilumo trukmė – 5 dienos

Iš projekto lėšų bus apmokamos visos draudimo, kelionės, kursų, apgyvendinimo, pragyvenimo išlaidos.

Apie dalyvių atranką bus paskelbta vėliau.

Žemaitijos sostinėje jaunuosius talentus augins moderni Meno mokykla

Žemaitijos sostinėje jaunuosius talentus augins moderni Meno mokykla

Telšių bendruomenę subūrė ypatinga proga – šių metų gegužės 22 dieną pačioje miesto širdyje atidaryta moderni meno mokykla.

Nors šiuolaikiškas, dar naujumu dvelkiančias patalpas Respublikos gatvėje įstaigos mokiniai ir pedagogai jaukinasi nuo praėjusių metų rudens, oficialią įkurtuvių šventę nuspręsta susieti net su dviem svarbiomis datomis.

Būtent šiemet Telšių meno mokykla švenčia 70 metų veiklos jubiliejų, tačiau ne mažiau simboliška, jog naują gyvavimo etapą jaunųjų talentų Meka skelbia Lietuvai minint iškilaus kūrėjo, kultūros veikėjo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ųjų gimimo metinių sukaktį.

„Po ilgų laukimo metų menas pagaliau galės skleistis šiuolaikiškose, šviesiose ir jaukiose patalpose, kuriose kiekvienas – nuo mažiausio iki suaugusiojo – jausis įkvėptas kurti, muzikuoti, tapyti ar atrasti save per meną. Tai ne tik investicija į infrastruktūrą, bet ir į mūsų vaikų, jaunimo bei visos bendruomenės dvasinį augimą“, – sako Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus.

Savo ruožtu Telšių meno mokyklos direktorius Simonas Baliutavičius pabrėžia: po Nepriklausomybės atgavimo tik retas miestas gali didžiuotis duris atvėrusia valstybine mokslo įstaiga, tad tokio lygio projektai – nekasdienis įvykis ne tik regione, bet ir visoje šalyje.

Naujoji meno mokykla gali didžiuotis net tik pažangiausiais nūdienos technologiniais sprendimais, bet ir šiuolaikiškais ergonomiškais baldais, kokybiškais instrumentais – pastarųjų iki šiandien jau nemažai atnaujinta, tačiau procesas vis dar tęsiasi.

Mokykloje įrengtos meno istorijos klasės, muzikavimui skirtose erdvėse užtikrinti būtini akustiniai sprendimai, o dar didesnį mokymosi džiaugsmą teiks išmaniosios skaitmeninės priemonės bei interaktyvieji sprendimai.

„Viešojoje erdvėje Telšių, kaip menų miesto, įvaizdis daugiausia siejamas su Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto veikla, vis dėlto ilgametes ištakas turinti Meno mokykla yra ne mažiau svarbi šios tapatybės dalis. Tad šis pastatas, po vienu stogu subūręs iki tol nuolatinių savo namų neturėjusią įstaigos bendruomenę, – daugiau nei nauja erdvė. Tai jokiais pinigais neišmatuojamas indėlis į miesto kultūrinę ateitį, drąsią, atvirą idėjoms, kūrybai ir žmogui“, – sako S. Baliutavičius.

Šventinį Meno mokyklos įkurtuvių renginį naujųjų erdvių palaiminimu pradėjo Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius, koncertinėje programoje dalyvavo ir šiandien miesto vardą plačiai garsinantys mokyklos alumnai – operos solistė Monika Pleškytė bei su Panevėžio muzikinio teatro pučiamųjų instrumentų orkestru „Garsas“ pasirodęs dirigentas Martynas Bražas.

Muzikos mokykla Telšiuose atidaryta 1955-aisiais, o 1986 m. mieste pradėjo veikti ir dailės mokykla. 2020 m. įstaigoms suvienijus pajėgas, buvo įsteigta Telšių meno mokykla. Jos skyriai taip pat veikia Varniuose, Luokėje, Tryškiuose bei Nevarėnuose. Šiuo metu Meno mokykla buria apie 700 mokinių (60 jų – suaugusieji) bei 69 darbuotojus. Mokyklos auklėtiniai nuolat pelno pripažinimą įvairiuose regioniniuose, nacionaliniuose bei tarptautiniuose konkursuose.

Fotografo Šarūno Jonkaus projektas „Atsigręžk į meną“

Fotografo Šarūno Jonkaus projektas „Atsigręžk į meną“

Pamačius ar išgirdus žodį menas, daugeliui žmonių kyla baimės jausmas: „O kas bus, jei nesuprasiu?“, „Nenoriu jaustis kvailai“, „O jei, o jei, o kas?..“ Nežinomybė. Todėl atsiranda noras nusigręžti nuo meno ir nuo jo pabėgti – jaustis patogiai, stengiantis prie jo niekada nebegrįžti. Nežinomybę gali nugalėti mokslas, žinios, tada jaučiamės ramūs, tvirti, pasitikintys savimi. Telšių meno mokykloje dirba nuostabūs mokytojai, kurie ragina mokytis ir nebijoti atsigręžti į meną. O kad nebūtų taip baisu, kiekvienas įamžintas šiose nuotraukose mokytojas mintimis ir veiksmais siunčia savus palinkėjimus esamiems ir būsimiems meno mokyklos mokiniams. Suprask meną savaip!

Fotografas Šarūnas Jonkus

Vaikų kūryboje atgimė „Žaltys Karalius“

Vaikų kūryboje atgimė „Žaltys Karalius“

Telšių meno mokykloje atidaryta Telšių lopšelio-darželio „Eglutė“ ir Telšių meno mokyklos dailės skyriaus ypatinga vaikų kūrybinių darbų paroda „Žaltys Karalius – tautosakoje ir mene“, skirta paminėti žymiojo lietuvių menininko ir kompozitoriaus M. K. Čiurlionio metus. Parodos iniciatorės mokytojos Jurgita Nagienė ir Lina Pocienė.

Parodoje eksponuojami įvairia technika sukurti vaikų darbai, įkvėpti lietuvių liaudies pasakos „Eglė žalčių karalienė“ ir M. K. Čiurlionio kūrybos, kurioje šis mitologinis siužetas taip pat rado savo atspindį.

Parodos tikslas – ne tik pagerbti M. K. Čiurlionio atminimą, bet ir skatinti jaunosios kartos domėjimąsi lietuvių tautosaka, mitologija ir menu. Vaikai, dalyvaudami kūrybiniame procese, gilinosi į pasakos „Eglė žalčių karalienė“ simboliką, analizavo jos personažus ir ieškojo sąsajų su M. K. Čiurlionio paveikslais bei muzika.

Parodoje galima išvysti įvairiausių interpretacijų: nuo spalvingų piešinių ir aplikacijų iki originalių koliažų ir erdvinių kompozicijų. Jaunieji menininkai savaip perteikė Eglės ir žalčio karaliaus istoriją, jūros gelmes ir kitus svarbius pasakos motyvus. Kai kuriuose darbuose galima įžvelgti netiesiogines aliuzijas į M. K. Čiurlionio kūrybos stilistiką ir spalvų paletę.

Balandžio 14 dieną vyko parodos atidarymo renginys, kuriame Telšių lopšelio-darželio „Eglutė“ vaikai su mokytojomis pristatė inscenizuotą pasaką „Eglė žalčių karalienė“ kitaip. Pasirodymas priminė ne tik gerai žinomą istoriją, bet ir privertė ją pamatyti kitomis akimis – inovatyviai, žaismingai ir su šiuolaikinio pasaulio prieskoniu.

Meno mokyklos erdvės prisipildė ne tik ryškių spalvų ir įvairių potėpių, bet ir melodingų garsų. Mokyklos mokinės Joana Mačiukaitytė ir Vakarė Navickaitė (mokytojos D. Živatkauskienė, R. Bumblauskienė) atliko parodai skirtus kūrinius. Muzikos ir piešinių dialogas tapo įrodymu, kad menas neturi ribų ir gali skleistis pačiomis netikėčiausiomis formomis.

Šis jaukus ir šiltas renginys dar kartą priminė, kaip svarbu puoselėti vaikų kūrybiškumą ir suteikti jiems galimybių savo talentus atskleisti įvairiose meno srityse.

Dailės mokytoja Jurgita Nagienė

Telšių meno mokykloje skambėjo Čiurlionis

Telšių meno mokykloje skambėjo Čiurlionis

„Aš visuomet trokštu, kad būtum žmogus toks, kaip kad aš suprantu, t. y. žmogus, kuris viską jaučia, supranta ir siekia tiesos, gėrio ir grožio.“ M. K. Čiurlionis

K. Čiurlionis mums kalba savo neįtikėtinai unikalia, visapusiška kūryba, pralenkiančia laiką ne pirmyn, bet aukštyn, ir tarsi nepažymėta tos epochos, to laiko ženklu. Siekiant įprasminti ir atskleisti žymaus lietuvių kompozitoriaus, dailininko, kultūros veikėjo gyvenimo kelią ir jo kūrybos novatoriškumą, Telšių meno mokykla, kaip ir visa Lietuva, mini jubiliejinius 150-uosius Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo metus.

Balandžio 1 d. Telšių meno mokykloje vyko menininkui dedikuotas renginys. Koncerte skambėjo fortepijoninė muzika. Įkvėpti Čiurlionio dailės kompozicijas parodoje pristatė dailės skyriaus mokytojų V. Šepikaitės ir V. Eitučio mokiniai. Girdėjome ir literatūrinį kompozitoriaus palikimą – žodinę M. K. Čiurlionio kūrybą skaitė mokyklos bibliotekininkė M. Drimbienė.

Fortepijono skyriaus pedagogų paruošti jaunieji pianistai jautriai atskleidė unikalią M. K. Čiurlionio kūrybos dvasią. Nuostabiai suskambėjo Telšių meno mokyklos jaunių choro, vadovaujamo G. Vaitkaičio, atliekama kompozitoriaus harmonizuota lietuvių liaudies daina „Beauštanti aušrelė“. Koncerte subtilių spalvų suteikė fleitos ir trombono interpretacijos.

Susirinkusieji, klausydamiesi atliekamų M. K. Čiurlionio kūrinių, turėjo galimybę ekrane stebėti jo tapybos darbus, išgirsti apie tai, kas įkvėpė didįjį menininką kurti ir kokios jo sąsajos su Žemaitija.

Muzika, virstanti spalvomis… Dailė, suskambanti garsais – taip Telšių meno mokykloje skambėjo Čiurlionis.

Monika Drimbienė, Raimonda Kasparavičiutė

DŽIAUGIAMĖS AKORDEONISTŲ PASIEKIMAIS RESPUBLIKINIAME KONKURSE

DŽIAUGIAMĖS AKORDEONISTŲ PASIEKIMAIS RESPUBLIKINIAME KONKURSE

Šių metų kovo 19 d. visus akordeono muzikos mylėtojus ir puoselėtojus sukvietė Respublikinis akordeonistų konkursas VILNIUS 2025. Jame puikiai pasirodė ir aukštus įvertinimus gavo mūsų mokyklos mokiniai: Ugnė Kačinskaitė ir Ignas Narvydas ansamblių kategorijoje užėmė antrąją vietą, o Ignas Narvydas solo užėmė aukščiausią – pirmąją. Tai ne tik išskirtinis pasiekimas, bet ir įkvepiantis atsidavimo bei kruopštaus darbo pavyzdys, atvėręs galimybę Ugnei ir Ignui dalyvauti tarptautiniame konkurse.     

„Kalėdos mūsų mieste“ – bendruomenės suvienijimo ir kūrybos projektas

„Kalėdos mūsų mieste“ – bendruomenės suvienijimo ir kūrybos projektas

„Kalėdos mūsų mieste“ – tai Telšių meno mokyklos ir AB „Žemaitijos pienas“ bendras projektas, skirtas kurti šventinę nuotaiką ir puoselėti kūrybiškumą mūsų bendruomenėje. Projektą inicijavo ir kuravo Telšių meno mokyklos dailės skyriaus mokytoja Vaida Šepikaitė, suvienijusi mokinius bei jų kūrybines idėjas, kurios papuošė miestą Kalėdų dvasia. Projekto dalyviams ir laureatams buvo įteiktos AB „Žemaitijos pienas“ dovanos, kurios pasiekė kiekvieną prisidėjusį prie šio šventinio sumanymo. Šis palaikymas – tai ne tik padėka už įdėtas pastangas, bet ir simbolinis Kalėdų džiaugsmo dalijimasis.

Projekto kulminacija tapo išleistos „Kalėdos mūsų mieste“ atvirutės, kurias puošia unikalūs mokinių kūrybiniai darbai. Kiekviena atvirutė – tai ne tik meninis pasiekimas, bet ir ypatingas šventinės nuotaikos bei Telšių miesto grožio perteikimas.

Sveikiname mokinius, kurių darbai papuošė atvirutes: Kamilė Ronkaitytė, Darija Baklan, Adrija Dichavičiūtė, Luka Valauskaitė, Gustė Komžaitė, Sofija Tijūnaitė, Rugilė Ladyginaitė (mokyt. Vaida Šepikaitė), Slavia Moroi Aldona (mokyt. Valdemaras Eitutis), Gustė Riapšaitė (mokyt. Giedrė Žeimytė-Jurkuvienė).

Nuoširdžiai dėkojame AB „Žemaitijos pienas“ už jų dosnumą ir palaikymą, kuris padėjo sukurti šventę, paliekančią šiltus prisiminimus ir įkvepiančią kūrybai.

Dailės mokytoja Vaida Šepikaitė

ATVIRA INTEGRUOTA DAILĖS, TECHNOLOGIJŲ IR MUZIKOS PAMOKA „BRAŠKINIS REGTAIMAS: DAILĖS, MUZIKOS IR TECHNOLOGIJŲ SINTEZĖ“

ATVIRA INTEGRUOTA DAILĖS, TECHNOLOGIJŲ IR MUZIKOS PAMOKA „BRAŠKINIS REGTAIMAS: DAILĖS, MUZIKOS IR TECHNOLOGIJŲ SINTEZĖ“

Telšių meno mokykloje, bendradarbiaujant su VšĮ Telšių regioniniu profesinio mokymo centru, surengta integruota pamoka „Braškinis regtaimas“ tapo įkvepiančiu meno, muzikos ir gastronomijos sintezės pavyzdžiu. Šioje unikalioje edukacinėje veikloje mokiniai, vadovaujami kūrybingų mokytojų – Vaidos Šepikaitės, Dalios Pleškienės, Vaivos Klingerienės, Laimos Juškienės ir bibliotekininkės Monikos Drimbienės – plėtojo savo kūrybinius gebėjimus ir gilino įvairias praktines kompetencijas.

Pamoką nuspalvino mokinių atliekamos linksmos braškinio ir mėtinio regtaimo melodijos, kurios lydėjo jų kūrybines veiklas. Fantazija liejosi per kraštus, kai jaunieji menininkai piešė spalvingus, sultingus vaisius ant skirtukų, o vėliau pasinėrė į kulinarinius eksperimentus gaminant gaivius pieniškus kokteilius su braškėmis ir mėtomis. Šios užduotys ne tik skatino kūrybiškumą, bet ir stiprino komandinio darbo bei bendravimo įgūdžius.

Atvirą pamoką papildė spalvinga paroda, kurią parengė mokytojos Vaida Žernienė ir Jurgita Nagienė su savo 1 ir 3 klasių mokiniais. O mokytojo Valdemaro Eitučio vadovaujami mokiniai nustebino visus savo rankų darbo popierinėmis taurėmis – kruopštumo ir išradingumo simboliu.

Ši unikali pamoka tapo ne tik smagiu kūrybiniu nuotykiu, bet ir neįkainojama patirtimi mokiniams. Ji parodė, kaip skirtingos meno ir praktinės veiklos gali harmoningai susijungti, sukurdamos prasmingą ir įsimintiną mokymosi aplinką. „Braškinis regtaimas“ ilgam išliks tiek mokinių, tiek mokytojų atmintyje kaip įkvepiantis pavyzdys, skatinantis kurti, mokytis ir bendradarbiauti.

Netradicinės pamokos: kai muzika atveria naujus horizontus

Netradicinės pamokos: kai muzika atveria naujus horizontus

Telšių meno mokyklos mokytoja Vilma Jokubaitienė savo mokiniams surengė netradicinę pamoką netradicinėje erdvėje – Kauno filharmonijoje. Čia jie turėjo unikalią galimybę stebėti pasaulyje garsaus akordeono virtuozo Radu Ratoi iš Moldovos pasirodymą. Šis įspūdingas renginys suteikė mokiniams įkvėpimo ir praplėtė jų muzikinį akiratį.

Tuo tarpu pučiamųjų instrumentų klasės mokiniai, lydimi mokytojo Dariaus Jurgučio, dalyvavo netradicinėje pamokoje, kuri vyko Klaipėdos koncertų salėje. Jie stebėjo Klaipėdos brass kvinteto (Sigitas Petrulis, Tadas Česnauskas, Monika Miliauskienė, Arvydas Stakvilevičius, Vidmantas Liasis) ir solisto Justo Drakšo meistriškus pasirodymus, pasisemdami įkvėpimo ir naujų idėjų.

Tokios netradicinės pamokos yra itin svarbios jauniems muzikantams, nes jos suteikia galimybę iš arti stebėti profesionalų meistriškumą ir pajusti koncertų erdvių atmosferą. Tai ne tik plečia mokinių muzikinį akiratį, bet ir įkvepia juos siekti aukštesnių tikslų, skatina kūrybiškumą ir tobulėjimą.

Akordeono skyriaus mokytoja Vilma Jokubaitienė

Žemaitiškos dainos spindesys VI šalies festivalyje „Dainioukem žemaitėška 2024“

Žemaitiškos dainos spindesys VI šalies festivalyje „Dainioukem žemaitėška 2024“

Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla neseniai subūrė jaunuosius dainininkus iš visos Lietuvos į šeštąjį žemaitiškos dainos festivalį-konkursą „Dainioukem žemaitėška 2024“. Šiame renginyje dalyviai ne tik varžėsi dėl prizinių vietų, bet ir atskleidė meilę žemaitiškai kultūrai, pasitelkę autentišką muziką. Didžiuojamės prizininkais, kurie atstovavo Telšių meno mokyklai. Joana Mačiukaitytė, mokytojos Daivos Živatkauskienės ugdytinė, pelnė II vietą savo amžiaus grupėje. Taip pat šauniai pasirodė Skaistė Stripeikaitė, užėmusi III vietą C grupėje, Gabija Baltikauskaitė, pelniusi III vietą B grupėje, ir Vytautė Ruvelytė, laimėjusi II vietą B grupėje. Karina Ruvelytė tapo diplomante, o Gabija Tamašauskaitė ir Akvilė Nekrašiūtė laimėjo atitinkamai II ir III vietas savo grupėse. Šias mokines konkursui ruošė mokytoja Violeta Udelcovienė. Festivalis „Dainioukem žemaitėška“ skatina jaunąją kartą puoselėti Žemaitijos kultūrą, o renginio atmosfera leido visiems pajusti žemaitiškos dainos jėgą ir grožį.

Mokytoja Daiva Živatkauskienė